Podczas USG sutków ocenia się budowę piersi, wielkości i budowę węzłów chłonnych. Badanie ma na celu wykluczenie lub podejrzenie obecności zmian łagodnych (takich jak torbiele, włókniaki) lub złośliwych wymagających dalszej diagnostyki. Wynik badania USG sutków ocenia się w skali BIRADS. Zmiany podejrzane w USG sutków mogą być zakwalifikowane do dalszej diagnostyki, zależnie od wskazań do biopsji cienko lub gruboigłowej.
Powinno być wykonywane od 18 do 50 roku życia jako badanie profilaktyczne, od 30 roku życia powinno być przeprowadzane systematyczne z częstotliwością co 1 rok przy wykryciu zmian ogniskowych lub u pacjentek z dodatnim rodzinnym wywiadem nowotworowym. Innymi wskazaniami do badania mogą być wszelkie nieprawidłowości wykryte podczas samokontroli lub w trakcie badania u lekarza. Mimo że badanie jest przede wszystkim dedykowane dla kobiet, jest również wykorzystywane dla mężczyzn.
Po 50 roku życia zaleca się wykonywanie badania mammograficznego w programie badań przesiewowych. W uzasadnionych przypadkach zaleca się wykonanie badanie rezonansem magnetycznym.
USG sutków nie wymaga przygotowania. U kobiet miesiączkujących rekomenduje się przeprowadzenia badania w fazie folikularnej cyklu tj pomiędzy 4-12 dniem cyklu.