Badania USG

Badanie USG węzłów chłonnych

Wykonuje:
lek. med. Marek Mazurek

USG węzłów chłonnych to diagnostyczne badanie obrazowe. Wykonuje się je przy podejrzeniu nieprawidłowości w wielkości oraz strukturze miąższu węzłów, co pozwala ustalić rozpoznanie i wdrożyć leczenie.

  • Kiedy warto wykonać USG węzłów chłonnych?
Kiedy warto wykonać USG węzłów chłonnych?

Najczęstszym wskazaniem do wykonania USG węzłów chłonnych jest ich powiększenie, bolesność oraz zmiany w wyglądzie skóry nad węzłami. Najczęściej powiększenie węzłów chłonnych wynika z niegroźnego stanu zapalnego, jednak w rzadszych przypadkach może to być objaw choroby nowotworowej, takie jak ziarnica złośliwa, chłoniaki, białaczka lub przerzuty nowotworowe z innych narządów. Powiększenie węzłów limfatycznych może też być objawem chorób autoimmunologicznych, takie jak toczeń.


  • Jak się przygotować do badania?
Jak się przygotować do badania?

Bardzo ważną informacją jest, że nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego. Aby wykonać USG węzłów chłonnych, nie potrzeba żadnego przygotowania. Można je przeprowadzić o dowolnej porze dnia. Cała procedura trwa zazwyczaj kilkanaście minut, Wszelkie nieprawidłowości mogą być wskazaniem do poszerzenia diagnostyki o inne metody. Jak biopsja, rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową.e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny NZOZ GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © NZOZ GYN-CARE