Badania USG

Badanie USG wczesnej ciąży

Wykonuje:
dr n. med. Anetta Karwacka
dr n. med. Katarzyna Jalinik

Badanie USG wczesnej ciąży jest badaniem potwierdzającym prawidłową lokalizację ciąży, ma za zadanie potwierdzić czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga, jeżeli mnoga to jakiego rodzaju i ocenić rozwój ciąży na tym etapie.

  • W jakim celu przeprowadza się to badanie?
W jakim celu przeprowadza się to badanie?

Ma na celu ocenę ilości i lokalizację pęcherzyka lub pęcherzyków ciążowych, ma za zadanie potwierdzić obecność i ilość prawidłowych struktur w obrębie pęcherzyka ciążowego takich jak owodnia, pęcherzyk żółtkowy i echo zarodka. Przy stwierdzeniu echa zarodka > 2 mm ma za zadanie potwierdzić czynność serca zarodka i ocenić prawidłową liczbę uderzeń serca. Podczas badania obowiązuje także ocena budowy narządu rodnego.


  • Jak przeprowadza się takie badanie?
Jak przeprowadza się takie badanie?

Badanie jest przeprowadzanie sondą dopochwową. Ze względu na zasady bezpieczeństwa przeprowadzania badań ultrasonograficznych ALARA badanie powinno trwać krótko (kilka minut). Jeżeli widoczne jest echo serca płodu, do 11 tyg ciąży pomiaru częstotliwości bicia serca wykonuje się za pomocą funkcji M-mode aparatu. Używanie badań dopplerowskich we wczesnej ciąży nie jest rekomendowane.e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny NZOZ GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © NZOZ GYN-CARE