Zabiegi diagnostyczne i lecznicze w ginekologii, ginekologii onkologicznej i niepłodności

Odmładzanie jajników, leczenie cienkiego endometrium oraz zrostów wewnątrzmacicznych z zastosowaniem PRP (osocza bogatopłytkowego)

Wykonuje:
dr n. med. Norbert Karasiński

W NZOZ GYN-CARE oferujemy nowatorską metodę poprawy wydolności jajników oraz cienkiego endometrium oraz zrostów wewnątrzmacicznych z zastosowaniem PRP (osocza bogatopłytkowego).
Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego (platelet rich plasma –PRP) w niepłodności.
Intensywne badania ostatnich lat potwierdziły wysoką skuteczność terapii osoczem bogatopłytkowym (rich plasma plaet – PRP) w leczeniu niepłodności związanej z niedoczynnością i przedwczesnym wygasaniem jajników oraz przypadkach wąskiego endometrium, które może być przyczyną braku implantacji zarodków. Jest to innowacyjna i obiecująca metoda, która znajduje się w ciągłym rozwoju. PRP pozyskiwane jest z krwi pacjentki i zawiera w wysokim stężeniu czynniki wzrostu, które odgrywają kluczową rolę w mechanizmach naprawczych. Głównie dzięki wysokiemu stężeniu takich czynników wzrostu jak: insulinopodobny czynnik wzrostu 1 i 2 (IGF-1, IGF-2), czynnik wzrostu fibroblastów (FGF), czynnik wzrostu naskórka (EGF), transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-b), hormony i cytokiny. Wysokie stężenie wymienionych czynników (biologicznie aktywnych białek) powoduje regenerację tkanek, stymuluje różnicowanie i proliferację komórek oraz powstawanie nowych naczyń w tkance jajnika (tzw. neoangiogeneza).

  • Jakie są wskazania do zabiegu?
Jakie są wskazania do zabiegu?

Zabieg jest szczególnie interesujący dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym (perimenopauza) lub z obniżoną rezerwą jajnikową (decreased ovarian reserve – DOR), przedwczesną niewydolnością jajników (premature ovarian insufficiency – POI). Okres ten charakteryzuje się nieregularnymi miesiączkami, podwyższonym poziomem FSH oraz niskim poziomem estradiolu i AMH, małą liczbą pęcherzyków antralnych (antral follicle count – AFC) w USG.
Cienkie endometrium lub obecność zrostów wewnątrzmacicznych (zespół Ashermana) są kolejnymi wskazaniami do zabiegu podania PRP do jamy macicy.


  • Jak przebiega zabieg?
Jak przebiega zabieg?

Podanie PRP w okolicę jajników jest praktycznie bezbolesną, krótkotrwałą procedurą. Zabieg przeprowadza się przezpochwowo pod kontrolą USG. W przypadku Objętość około 8-10 ml PRP powoli wstrzykuje się do macicy przez specjalny cewnik do HyCoSy uszczelniony z balonikiem. Osocze z macicy przepływa przez jajowody do jajników i zatoki Douglasa. Tkanka jajnikowa „obmyta” osoczem bogatopłytkowym zostaje pobudzona do regeneracji.

Najnowsze publikacje medyczne podnoszą skuteczność terapii łączonej polegającą na równoczesnym podaniu PRP zarówno domacicznie jak domięśniowo w uda pacjentki.
U pacjentek zakwalifikowanych do zabiegu z powodu cienkiego endometrium lub zespołu Ashermana podaje się do 3ml najbogatszej frakcji osocza bogatopłytkowego.


  • W czym tkwi szczegół? Tylko wysokiej jakości sprzęt!
W czym tkwi szczegół? Tylko wysokiej jakości sprzęt!

Proces wirowania (centryfugacji) jest najważniejszym punktem skutecznej terapii PRP. Pracujemy tylko na najwyższej jakości sprzęcie, który posiada certyfikat produktu medycznego klasy 2a. Do zabiegu wykorzystywane są wyłącznie najlepszej jakości szklane probówki zapewniają najlepsze wykorzystanie płytek krwi.e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny NZOZ GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © NZOZ GYN-CARE