Zabiegi diagnostyczne i lecznicze w ginekologii, ginekologii onkologicznej i niepłodności

Biopsja celowana zmian na szyjce macicy, w pochwie lub sromie

Wykonuje:
dr n. med. Anetta Karwacka
dr n. med. Katarzyna Jalinik

Biopsja celowana to stosunkowo mało inwazyjny zabieg polegający na pobraniu wyników ze zmian. Zabieg wykonuje się na podstawie badania cytologicznego i kolposkopowego, które wskazuje miejsce biopsji (wycinki celowane).

  • Jakie są wskazania do biopsji?
Jakie są wskazania do biopsji?

Najczęstszym wskazaniem jest stwierdzenie nieprawidłowych zmian na tarczy części pochwowej szyjki macicy, rzadziej na ścianach pochwy lub na sromie.


  • Na czym polega zabieg?
Na czym polega zabieg?

Pobieranie wycinków celowanych wykonuje się najczęściej bez znieczulenia ponieważ zabieg ten jest niebolesny. Trwa około 10 – 15 minut. Polega na uwidocznieniu w kolposkopii zmian i celowanym pobraniu wycinka lub wycinków za pomocą kleszczyków biopsyjnych. Po pobraniu wycinków wykonuje się łyżeczkowanie kanału szyjki macicy, co może powodować niewielki dyskomfort. Miejsca po pobraniu wycinków najczęściej nie wymagają założenia szwów. Uzyskany materiał biologiczny przekazywany jest do oceny histopatologicznej.


  • Jak się przygotować?
Jak się przygotować?

Ważne, aby przed zabiegiem wyleczyć ewentualny stan zapalny pochwy oraz u pacjentek miesiączkujących zabieg wykonany był w pierwszej fazie cyklu.Biopsja celowana zmian na szyjce macicy, w pochwie lub sromie

PLIKI PDF. DO POBRANIA:


ZGODA I INFO. NA POBRANIE WYCINKÓW CELOWANYCH NA SZYJCE, W POCHWIE LUB NA SROMIE


e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny NZOZ GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © NZOZ GYN-CARE