Badania USG

Badanie USG jamy brzusznej

Wykonuje:
lek. med. Marek Mazurek

USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych. Dla pacjenta jest bezpieczne i bezinwazyjne. Pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych i wykryć różne patologie występujące w obrębie całej jamy brzusznej. W trakcie badania lekarz ma możliwość ocenić stan i strukturę badanych organów: wątroby, trzustki, śledziony, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych ,nadnerczy i nerek wraz z układem wyprowadzającym, pęcherza moczowego oraz narządów rodnych – macicy i jajników u kobiet, prostaty u mężczyzn, dużych naczyń krwionośnych jamy brzusznej.

  • Kiedy warto wybrać się na to badania?
Kiedy warto wybrać się na to badania?

Wykonanie badania USG może zlecić lekarz każdej specjalizacji ale najczęściej lekarz rodzinny, specjalista chorób wewnętrznych, ginekolog-położnik, urolog czy gastrolog.


  • Jak należy się do niego przygotować?
Jak należy się do niego przygotować?

Pacjent zjawiając się w gabinecie musi być na czczo. Oznacza to, że powinien wstrzymywać się od jedzenia przez co najmniej 6 godzin przed USG. To ważne, ponieważ zalegająca treść pokarmowa utrudnia badanie. Przed badaniem nie powinno się żuć gumy, palić papierosów i pić żadnych płynów poza wodą niegazowaną. Na dzień przed badaniem dieta powinna być lekkostrawna, pozbawiona pokarmów wzdymających, by uniknąć nadprodukcji gazów, które stanowią przeszkodę dla ultradźwięków. Wspomagająco można przyjmować preparaty na wzdęcia, które usuną powietrze z przewodu pokarmowego. Jeżeli czeka nas USG układu moczowego, na 2 godziny przed badaniem należy wypić kilka szklanek wody i nie oddawać moczu. O szczegóły warto dopytać podczas rejestracji do badania.


e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny NZOZ GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © NZOZ GYN-CARE