Zabiegi diagnostyczne i lecznicze w ginekologii, ginekologii onkologicznej i niepłodności

Biopsja rysowa endometrium (pipelle)

Wykonuje:
dr n. med. Anetta Karwacka
dr n. med. Katarzyna Jalinik

Biopsja aspiracyjna endometrium to mało inwazyjny zabieg, polegający na pobraniu fragmentu błony śluzowej macicy celem diagnostyki zmian w budowie, zapalenia i zaburzeń immunologicznych mogących być przyczyną nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych, braku zagnieżdżenia zarodka lub poronień.

  • U kogo jest zalecany zabieg biopsji aspiracyjnej?
U kogo jest zalecany zabieg biopsji aspiracyjnej?

Zalecany jest w diagnostyce nieprawidłowych krwawień z jamy macicy w każdej grupie wiekowej, przy nawrotowych poronieniach (co najmniej po dwóch poronieniach) oraz u pacjentek w cyklach wspomaganego rozrodu celem diagnostyki nawrotowego  braku implantacji ( co najmniej po dwóch transferach dobrej jakości zarodków ) lub i wąskim endometrium.


  • W jaki celu przeprowadza się zabieg?
W jaki celu przeprowadza się zabieg?

Celem zabiegu jest pobranie fragmentów błony śluzowej macicy celem diagnostyki zmian w budowie błony śluzowej macicy,  zapalenia błony śluzowej macicy, receptywności immunologicznej. Pobrany materiał fragmentów błony śluzowej macicy może służyć do badania histopatologicznego, bakteriologicznego oraz oceny równowagi immunologicznej warunkującej zagnieżdżenie zarodka. Celem oceny receptywności endometrium wykonuje się oznaczenia immunohistochemiczne takie jak CD 3, CD4, CD 25, CD 56, CD 138. Może również służyć  kontrolowanemu lokalne uszkodzenie błony śluzowej macicy wykorzystywane w wspomaganym rozrodzie.


  • Na czym polega zabieg?
Na czym polega zabieg?

Jeżeli zabieg  jest wykonywany w celu oceny nieprawidłowych krwawień wykonuje się pomiędzy 6 a 12 dc. Natomiast jeżeli zabieg wykonuje się celem diagnostyki poronień lub braku implantacji celem oznaczenia receptywności endometrium jest wykonywany w fazie 5-7 dni po dokonanej owulacji. Materiałem potrzebnym do badania jest próbka endometrium, którą pobiera się poprzez wprowadzenie cienkiej kaniuli przez pochwę i szyjkę macicy do macicy. Zabieg jest bezbolesny, może jednak powodować dyskomfort. Biopsja endometrium nie wiąże się z ryzykiem, jedynym możliwym powikłaniem jest lekkie krwawienie  po zabiegu. Nie istnieje obecnie mniej inwazyjna metoda pobrania wystarczającej ilości endometrium. W przypadku diagnozowania zmian w jamie macicy pobrane fragmenty błony śluzowej do przesyłane są do badania histopatologicznego, bakteriologicznego lub / i oznaczeń immunohistochemicznych.



e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © GYN-CARE