Ginekologia i ginekologia onkologiczna

Kolposkopia i wulwoskopia


Jest to bezbolesne badanie ginekologiczne, służące wykryciu zmian patologicznych w obrębie szyjki macicy, pochwy oraz okolicy sromu. Badanie pozwala diagnozować zmiany przednowotworowe, zmiany podejrzane o przemianę nowotworową, a także określić lokację nieprawidłowości. Pozwala na precyzyjne wytypowanie miejsc, z których powinny być pobrane wycinki do oceny histopatologicznej, również podczas badania.


  • Jakie są wskazania do kolposkopii lub wulwoskopii?
Jakie są wskazania do kolposkopii lub wulwoskopii?

Na badanie kolposkopowe lub wulwoskopię kieruje ginekolog.
Wskazaniami do kolposkopii mogą być: nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, infekcja wirusem HPV ( brodawczaka ludzkiego ), krwawienia kontaktowe, podejrzany obraz nadżerki czyli erytroplakii, podejrzane zmiany w pochwie.
Wskazaniami do wulwoskopii są zespoły bólowe przedsionka pochwy i sromu ( wulwodynia ), widoczne zmiany sromu, krocza i okolicy odbytu np. nadżerki, owrzodzenia, leukoplakie, brodawki, wypryski, przewlekłe dermatozy sromu.


  • Jak się przygotować do kolposkopii?
Jak się przygotować do kolposkopii?

Kolpolskopia ani wulwoskopia nie wymaga istotnego przygotowania. Badania nie przeprowadza się w trakcie krwawienia miesiączkowego. Na badanie kolposkopowe preferowane jest by pacjentka zgłosiła się w folikularnej ( pierwszej ) fazie cyklu. Przed badaniem należy wstrzymać się od współżycia co najmniej 24h, nie stosować leków dopochwowych.


  • Na czym polega badanie?
Na czym polega badanie?

Przede wszystkim badanie musi być przeprowadzone przez doświadczonego i certyfikowanego w tym zakresie ginekologa. W NZOZ GYN-CARE badanie przeprowadza dr n. med. Katarzyna Jalinik wybitna ginekolog – onkolog, pracująca w poradnia profilaktyki raka szyjki Centrum Onkologii w Warszawie.
Badanie przeprowadza się w pozycji typowej na fotelu ginekologicznym, jak podczas badania ginekologicznego. Lekarz podczas badania ocenia szyjkę macicy, pochwę i srom pacjentki za pomocą kolposkopu oddalonego od pacjentki o ok. 20cm. Badane jest całkowicie niebolesne i trwa parę – paręnaście minut.
W trakcie badania kolposkopowego przeprowadza próbę octową i niekiedy jodową, polegające na obmyciu szyjki macicy dedykowanymi do tego badania odpowiednimi roztworami. Umożliwia to wykrycie zmian niewidocznych „gołym okiem” podczas typowego badania ginekologicznego.
Jeżeli podczas badania kolposkopowego / wulwoskopowego lekarz zlokalizuje podejrzaną zmianę, może zaproponować jednoczasowo pobranie wycinków do badania histopatologicznego lub wystawić skierowanie na przeprowadzenie weryfikacji histopatologicznej w dogodnym dla pacjentki miejscu czy terminie.




e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny NZOZ GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © NZOZ GYN-CARE