Badania USG

Badanie USG tkanek miękkich

Wykonuje:
lek. med. Marek Mazurek

Do tkanek miękkich w ciele człowieka zalicza się tkankę łączną, mięśniową, nabłonkową i nerwową. W diagnostyce schorzeń w ich obrębie standardem jest badanie
ultrasonograficzne. Wyróżnia się ono dużą dokładnością, przy czym jest całkowicie
nieinwazyjne. Pozwala nie tylko ocenę wielkości i struktury badanych tkanek, ale także na stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości, takich jak stany zapalne czy miejscowe zmiany o charakterze guzów. Wszechstronność badania USG sprawia, że w rękach doświadczonego specjalisty jest to nieocenione narzędzie diagnostyczne.

  • Kiedy warto wykonać USG tkanek miękkich?
Kiedy warto wykonać USG tkanek miękkich?

Schorzenia tkanek miękkich stanowią bardzo szeroką grupę. Za pomocą USG tkanek miękkich w diagnostyce zmian, takich jak włókniaki, tłuszczaki, przepukliny czy zwapnienia.


  • Jakie są wskazania do badania?
Jakie są wskazania do badania?

Wskazaniem do badania najczęściej są miejscowa tkliwość i bolesność tkanek miękkich, wyczuwalna palpacyjnie zmiana pod skórą, podejrzenie obecności ciała obcego w tkankach miękkich, powiększenie węzłów chłonnych.


  • Jak przebiega badanie ultrasonograficzne tkanek miękkich?
Jak przebiega badanie ultrasonograficzne tkanek miękkich?

Badanie USG tkanek miękkich nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Przed wykonaniem badania lekarz zbiera krótki wywiad, w celu oceny stanu zdrowia. W zależności od badanego obszaru ciała, badanie USG może być wykonywane w pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej. Cała procedura trwa zazwyczaj kilkanaście minut, a o ewentualnych nieprawidłowościach lekarz może poinformować pacjenta jeszcze w trakcie wizyty. Po zakończonym badaniu pacjent otrzymuje zdjęcia ultrasonograficzne wraz z opisem specjalisty.e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny NZOZ GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © NZOZ GYN-CARE