Badania profilaktyczne i diagnostyczne

CINtec P16/Ki67


Badanie CINtec P16/Ki67 wykorzystuje się w uzupełniającej diagnostyce raka szyjki macicy.
Wczesne wykrycie raka szyjki macicy i stanów przedrakowych jest jak dotąd, najskuteczniejsza strategią walki z tym nowotworem. Regularne wykonywanie badań cytologicznych przynosi doskonałe rezultaty ale w przypadkach, gdy wynik cytologiczny jest nieczytelny lub niejednoznaczny, niezbędne jest uzupełnienie diagnostyki specjalistycznej.

  • Co to jest CINtec P16/Ki67?
Co to jest CINtec P16/Ki67?

Jest to nowoczesna diagnostyka z wykorzystaniem biomarkerów ( białko p16 i Ki67 ).
Jest to test wykrywający zmiany nowotworowe na poziomie komórkowym w bardzo wczesnym stadium ich rozwoju. Pozwala zidentyfikować komórki z zaburzonym cyklem komórkowym, spowodowanym infekcją wysoko okogennym wirusem brodawczaka ludzkiego ( HPV ). Każda komórka, która jest chora, produkuje białko P 16 i Ki-67. Białko P16 jest białkiem odgrywającym podstawową role w kontroli cyklu komórkowego a białko Ki-67 jest białkiem proliferacji komórkowej ( koreluje namnażaniem się komórek ). Badanie charakteryzuje wysoka czułość i swoistość.
Wyższość testu CINtec P16/Ki67 w stosunku do testów HPV polega na tym, że nieprawidłowy wynik informuje, że doszło do transformacji na poziomie komórkowym ( czyli stanu chorobowego ), a nie tylko o infekcji wirusem HPV, które w wielu przypadkach pozostanie bezobjawowa.


  • Dla kogo przeznaczony jest test jest CINtec P16 / Ki67?
Dla kogo przeznaczony jest test jest CINtec P16 / Ki67?

Badanie p16 / Ki-67 zleca ginekolog po nieprawidłowym wyniku badania cytologicznego ASCUS, LSIL, ASC-H, zmiany gruczołowe lub jako uzupełniające badanie do cytologii w razie powtarzających się pozytywnych wynikach testów HPV DNA.


  • Co oznacza dodatni wynik testu?
Co oznacza dodatni wynik testu?

Dodatni wynik testu p16 / Ki-67 oznacza, że zdrowy cykl komórkowy został zaburzony z po przetrwałej infekcją wirusem HPV i jest wskazaniem do pogłębienia diagnostyki ( kolposkopia, biopsja celowana, konizacja ).


  • Jak się przygotować do badania?
Jak się przygotować do badania?

Pobranie badania nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. U kobiet pobiera się wymaz z szyjki macicy tak jak przy pobraniu cytologii. Wymazu z kanału szyjki macicy nie należy pobierać wymazu podczas miesiączki. Przed pobraniem pacjentka nie powinna stosować dopochwowych preparatów leczniczych.e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny NZOZ GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © NZOZ GYN-CARE