Badania USG

Badanie 3D i 4D w położnictwie

Wykonuje:
dr n. med. Anetta Karwacka
dr n. med. Katarzyna Jalinik

Technika trójwymiarowego obrazowania ciąży umożliwia pozyskanie przestrzennych zdjęć płodu po odpowiedniej obróbce cyfrowej (technologia 3D) lub w czasie rzeczywistym (4D). Badanie 3D i 4D wykonuje się w trakcie badania USG ciąży niezależnie od wieku ciążowego w którym badanie jest przeprowadzane. Dzięki badaniu 3D możliwa jest trójwymiarowa rekonstrukcja płodu dzięki czemu przyszła mama może zobaczyć maleństwo, a technika 4D umożliwia udokumentowanie ruchów płodu podczas badania.

  • U kogo rekomenduje się wykonywanie badania w technice 3D/4D?
U kogo rekomenduje się wykonywanie badania w technice 3D/4D?

Zakres wskazań do badań trójwymiarowych stale się rozszerza ale w praktyce, przy dostępności aparatów ultrasonograficznych wysokiej jakości, stanowi uzupełnienie badania USG ciąży niezależnie od wieku ciążowego. Badanie to pozwala na dokładniejszą ocenę anatomii płodu. Ponadto doniesienia z literatury medycznej dowodzą, że może służyć wzmocnieniu więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem, a w rzadkich przypadkach rozpoznania nieprawidłowości, ułatwia rodzicom oswojenie się z chorobą dziecka.


  • W jakim okresie ciąży najlepiej przeprowadzić badanie w technice 3D/4D?
W jakim okresie ciąży najlepiej przeprowadzić badanie w technice 3D/4D?

W NZOZ GYN-CARE technika 3D/4D jest wykonywana w każdym wieku ciążowym, o ile warunki badania na to pozwalają. Nie ma bowiem rekomendowanego wieku ciążowego na wykonanie badania USG w technice 3D/4D, jedynym ograniczeniem są warunki techniczne badania. Warunkiem uzyskania dobrej jakości dokumentacji jest korzystne położenie płodu i odpowiednia ilość płynu owodniowego i indywidualna cecha tkanek ciężarnej odnośnie przenikania wiązki ultrasonograficznej.
Należy jednak podkreślić, że płód po 20-22 tygodniu ciąży zaczyna być dopiero podobny do rodziców co wynika z faktu, że nabiera tkanki tłuszczowej. Najbardziej efektowne zdjęcia 3D lub filmy dokumentujące ruchy płodu w technice 4D płodu zwykle uzyskujemy pomiędzy 26-32 tygodniem ciąży.


  • Czy badanie w technice 3D/4D jest bezpieczne dla płodu?
Czy badanie w technice 3D/4D jest bezpieczne dla płodu?

Badanie w technikach 3D i 4D uważa się za tak samo bezpieczne dla płodu jak badanie 2D. Zasada wszystkich badan w ultrasonografii prenatalnej podlega zadaniom ALARA (oznacza wykorzystanie minimalnej mocy aparatu i czasu trwania badania by uzyskać wartość diagnostyczną badania). Badanie powinno być wykonywane możliwie najkrócej i na aparatach wysokiej jakości zapewniających ekspozycję płodu na wiązkę ultrasonograficzną o najniższych możliwie parametrach przenikania do tkanki płodu.


P._Anna_11
3
3a
4
10a


e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny NZOZ GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © NZOZ GYN-CARE