Zabiegi diagnostyczne i lecznicze w antykoncepcji

Założenie implantu antykoncepcyjnego

Wykonuje:
dr n. med. Anetta Karwacka
dr n. med. Katarzyna Jalinik

Zabieg założenia implantu podskórnego jest alternatywą dla Pań, które nie chcą pamiętać o regularnym stosowaniu innych form antykoncepcji.

  • U kogo rekomenduje się założenie implantu?
U kogo rekomenduje się założenie implantu?

Zabieg ma na celu przede wszystkim działanie antykoncepcjne, ale też ta forma antykoncepcji jest rekomendowana celem ograniczenia obfitości krwawień miesiączkowych, może być stosowana jako leczenie wspomagające przy endometriozie lub jako kontynuacja leczenia przy rozpoznaniu przerostów błony śluzowej macicy.


  • Na czym polega zabieg założenia implantu antykoncepcyjnego?
Na czym polega zabieg założenia implantu antykoncepcyjnego?

Wprowadzenie implantu trawa parę sekund i nie jest bolesne. Rozpoczyna się podaniem znieczulenia miejscowego w tkankę podskórną ramienia, w które będzie wprowadzony implant. Po zadziałaniu środka znieczulającego i ponownym przetarciu skóry ramienia środkiem odkażającym, wprowadza się przez skórę do tkanki podskórnej ramienia implant. Odbywa się to za pomocą specjalnie skonstruowanego aplikatora w kształcie suwaka zakończonego igłą. Implant ma wygląd giętkiej zapałki (2 mm średnicy, długość ok. 4 cm). W tym czasie może Pani odczuwać rozpieranie w miejscu wprowadzeniu implantu. Następnie, po zakończeniu zabiegu lekarz, założy na miejsce po wprowadzeniu implantu sterylny gazik oraz opatrunek uciskowy, aby nie dopuścić do powstania zasinienia. Bezpośrednio po założeniu implantu będzie mogła Pani opuścić gabinet.


  • Jak się przygotować do zabiegu?
Jak się przygotować do zabiegu?

Zabieg przeprowadza się pomiędzy 1 a 5 dniem cyklu, czyli w trakcie miesiączki. U pacjentek po porodzie, implant można założyć już 4 tyg. po porodzie. Po usunięciu poprzedniego implantu podskórnego lub wkładki wewnątrzmacicznej, nowy może być założony od razu.


  • Jak się będę czuła po zabiegu?
Jak się będę czuła po zabiegu?

Jedynymi dolegliwościami po zabiegu jest dyskomfort w miejscu wkucia w ramieniu.



e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © GYN-CARE