Drobne zabiegi chirurgiczne są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Są zazwyczaj krótkotrwałe, ich przeprowadzenie trwa kilkanaście minut. Zależnie od decyzji lekarza zmiana może być utrwalona i przesłana do badania histopatologicznego. Często po wykonaniu zabiegu celem zespolenia brzegów rany mogą być założone szwy i miejsce jest bandażowane w celu ograniczenia krwawienia oraz ryzyka zakażenia rany. Pacjent po zabiegu otrzyma zalecenia dotyczące pielęgnacji rany i zgłoszenia się na wizytę kontrolną zwykle po upływie tygodnia celem oceny prawidłowości gojenia rany.
Zabieg nie wymaga żadnego przygotowania. W uzasadnionych przypadkach przez zabiegiem lekarz może zarekomendować przeprowadzenie oceny zmiany od dermatoskopem. Dotyczy do zwłaszcza zmian barwnikowych. Przed biopsją trzeba przekazać lekarzowi także wszelkie informacje dotyczące stanu zdrowia, a przede wszystkim o tym, czy nie bierze się leków rozrzedzających krew i wpływających na jej krzepliwość. Mogą one rzutować na bezpieczeństwo przeprowadzenia zabiegu
Najczęściej, zabieg nie wiąże się z żadnymi komplikacjami. W rzadkich przypadkach może wystąpić krwawienie lub zakażenie rany.