Jest to podstawowe badanie profilaktyczne stosowane w ocenie narządu rodnego zalecane profilaktycznie najrzadziej co 2 lata, u kobiet powyżej 40 rz, oraz u tych stosujących hormonalną terapię zastępczą, antykoncepcję jest rekomendowane raz do roku. Jest to badanie zalecane każdorazowo w razie krwawień z narządu rodnego lub innych dolegliwości jak bóle podbrzusza, niepłodności lub w diagnostyce poronień.
Umożliwia wykluczenie lub postawienie podejrzenia zmian w narządzie rodnym takich jak mięśniaki, przerosty endometrium, polipy endometrialne, zrosty wewnątrzmaciczne, wad wrodzonych macicy, zmian w przydatkach takich jak wodniak jajowodu, guzy lite i torbiele jajników, jest powszechnie wykorzystywanie jest w ocenie rezerwy jajnikowej, diagnostyce zaburzeń miesiączkowania , monitorowaniu cyklu w diagnostyce i leczeniu niepłodności. W badaniu często jest używana funkcja kolorowego Dopplera. Najczęściej znajduje zastosowanie w badaniu ginekologicznym w przypadku podejrzenia procesu nowotworowego. Z tą techniką wiąże się nadzieje w diagnostyce niepłodności i ocenie funkcji narządów płciowych.
Badanie nie wymaga przygotowania. Badanie profilaktyczne jest najbardziej wiarygodne w fazie folikularnej cyklu (zwykle jest to 6-14 dc). Jeżeli badanie jest przeprowadzane celem oceny rezerwy jajnikowej wg. wytycznych badanie powinno być przeprowadzone pomiędzy 2-6 dniem cyklu.