Badania USG

Badanie USG ginekologiczne

Wykonuje:
dr n. med. Anetta Karwacka
dr n. med Katarzyna Jalinik

USG ginekologiczne jest nieinwazyjnym badaniem obrazowym, zlecanym przez lekarza ginekologa. Pozwala zdiagnozować i rozpocząć odpowiednie leczenie wielu patologii, między innymi nowotworów narządu rodnego.


  • Jakie są wskazania do badania USG narządu rodnego?
Jakie są wskazania do badania USG narządu rodnego?

Jest to podstawowe badanie profilaktyczne stosowane w ocenie narządu rodnego zalecane profilaktycznie najrzadziej co 2 lata, u kobiet powyżej 40 rz, oraz u tych stosujących hormonalną terapię zastępczą, antykoncepcję jest rekomendowane raz do roku. Jest to badanie zalecane każdorazowo w razie krwawień z narządu rodnego lub innych dolegliwości jak bóle podbrzusza, niepłodności lub w diagnostyce poronień.
Umożliwia wykluczenie lub postawienie podejrzenia zmian w narządzie rodnym takich jak mięśniaki, przerosty endometrium, polipy endometrialne, zrosty wewnątrzmaciczne, wad wrodzonych macicy, zmian w przydatkach takich jak wodniak jajowodu, guzy lite i torbiele jajników, jest powszechnie wykorzystywanie jest w ocenie rezerwy jajnikowej, diagnostyce zaburzeń miesiączkowania , monitorowaniu cyklu w diagnostyce i leczeniu niepłodności. W badaniu często jest używana funkcja kolorowego Dopplera. Najczęściej znajduje zastosowanie w badaniu ginekologicznym w przypadku podejrzenia procesu nowotworowego. Z tą techniką wiąże się nadzieje w diagnostyce niepłodności i ocenie funkcji narządów płciowych.


  • Jak należy się przygotować do badania?
Jak należy się przygotować do badania?

Badanie nie wymaga przygotowania. Badanie profilaktyczne jest najbardziej wiarygodne w fazie folikularnej cyklu (zwykle jest to 6-14 dc). Jeżeli badanie jest przeprowadzane celem oceny rezerwy jajnikowej wg. wytycznych badanie powinno być przeprowadzone pomiędzy 2-6 dniem cyklu.


e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny NZOZ GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © NZOZ GYN-CARE