Jest to bezbolesne badanie ginekologiczne, służące wykryciu zmian patologicznych w obrębie szyjki macicy, pochwy oraz okolicy sromu. Badanie pozwala diagnozować zmiany przednowotworowe, zmiany podejrzane o przemianę nowotworową, a także określić lokację nieprawidłowości. Pozwala na precyzyjne wytypowanie miejsc, z których powinny być pobrane wycinki do oceny histopatologicznej, również podczas badania.
Na badanie kolposkopowe kieruje ginekolog. Wskazaniami mogą być: nieprawidłowy wynik badania cytologicznego, infekcja wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego), krwawienia kontaktowe, podejrzany obraz nadżerki czyli erytroplakii, podejrzane zmiany w pochwie lub na sromie.
Kolpolskopia nie wymaga istotnego przygotowania. Badania nie przeprowadza się w trakcie krwawienia miesiączkowego. Preferowane jest by pacjentka na badanie kolposkopowe zgłosiła się w folikularnej (pierwszej) fazie cyklu. Przed badaniem należy wstrzymać się od współżycia co najmniej 24h, nie stosować leków dopochwowych.
Przede wszystkim badanie musi być przeprowadzone przez doświadczonego i certyfikowanego w tym zakresie ginekologa. W NZOZ GYN-CARE badanie przeprowadza dr n. med. Katarzyna Jalinik wybitna ginekolog- onkolog, pracująca w poradnia profilaktyki raka szyjki Centrum Onkologii w Warszawie.
Badanie przeprowadza się w pozycji typowej na fotelu ginekologicznym, jak podczas badania ginekologicznego. Lekarz podczas badania ocenia szyjkę macicy, pochwę i srom pacjentki za pomocą kolposkopu oddalonego od pacjentki o ok 20cm. W trakcie badania przeprowadza próbę octową i niekiedy jodową, polegające na obmyciu szyjki macicy dedykowanymi do tego badania odpowiednimi roztworami. Umożliwia to wykrycie zmian niewidocznych „gołym okiem” podczas typowego badania ginekologicznego. Badane jest całkowicie niebolesne i trwa parę-paręnaście minut.
Jeżeli podczas badania kolposkopowego lekarz zlokalizuje podejrzaną zmianę, może zaproponować jednoczasowo pobranie wycinków do badania histopatologicznego lub wystawić skierowanie na przeprowadzenie weryfikacji histopatologicznej w dogodnym dla pacjentki miejscu czy terminie.
Krioterapia miejscowa to mało inwazyjna metoda destrukcji zmian na skórze i na śluzówkach polegająca na przyłożeniu do skóry lub śluzówki bardzo niskiej temperatury przy pomocy specjalnego aplikatora.
Nadżerka czyli erytroplakia, typowe brodawki płaskonabłonkowe, nieprawidłowe obrazy kolposkopowe (poletkowanie, punkcikowanie, leukoplakia, nietypowa strefa regeneracji) towarzyszące metaplazji nabłonkowej z negatywnym wynikiem badania cytologicznego i histologicznego, cechy infekcji HPV bez lub z sródnabłonkową neoplazją nie głębsza niż CIN I oraz leczenie zmian pochwy, sromu i krocza takich jak brodawki, kłykciny kończyste i mięczak zakaźny.
W kriochirurgii używa się podtlenku azotu. Podtlenek azotu pozwala na kriodestrukcję (powodując powstanie martwicy) w obrębie wybranych zmian. Nie ma zapachu, jest nietoksyczny.
Jeżeli zabieg planowany jest na szyjce macicy lub w 2/3 górnych części pochwy sam zabieg nie jest bolesny. Zabiegi obejmujące 1/3 dolna pochwy lub srom i krocze wymagają znieczulenia miejscowego.
Krioterapia szyjki macicy jest metoda bardzo skuteczną , efektywność wyleczenia przekracza 90%, bardzo rzadko występują wznowy i powikłania.