Zabiegi diagnostyczne i lecznicze w antykoncepcji

Zabieg założenia wkładki hormonalnej

Wykonuje:
dr n. med. Anetta Karwacka
dr n. med. Katarzyna Jalinik

Antykoncepcja długoterminowa w postaci założenia wewnątrzmacicznego systemu uwalniającego lewonorgestrel (IUD) jest bardzo skuteczną, bezpieczną i dobrze tolerowaną przez pacjentki formą zabezpieczania przed niepożądaną ciążą. Praktycznie stanowi najskuteczniejszą i odwracalną metodę antykoncepcji. Nie mają działania wczesnoporonnego gdyż poprzez zagęszczenie śluzu szyjkowego nie dopuszczają do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik.

  • U kogo rekomendowane jest założenie wkładki hormonalnej (IUD)?
U kogo rekomendowane jest założenie wkładki hormonalnej (IUD)?

Systemy wewnątrzmaciczne zawierające lewonorgestrel, ze względu dodatkowe pozaantykoncepcyjne działanie zmniejszające ilość traconej krwi miesiączkowej, są w szczególności rekomendowane u pacjentek z obfitymi / krwotocznymi lub i bolesnymi krwawieniami, może być stosowana jako leczenie wspomagające przy endometriozie lub jako kontynuacja leczenia przy rozpoznaniu przerostów błony śluzowej macicy. System wewnątrzmaciczny można zaproponować zarówno pacjentkom palącym jak również z incydentem zakrzepowo – zatorowym w wywiadzie, lub z czynnikami ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowo – zatorowej. Są szczególnie rekomendowane dla pacjentek z otyłością, z epilepsją na lekach przeciwdrgawkowych, z chorobami płuc, układu sercowo – naczyniowego i chorobami nerek. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wewnątrzmaciczna antykoncepcja hormonalna może być stosowana u nieródek.


  • Jakie są przeciw wskazania do założenia wkładki hormonalnej (IUD)?
Jakie są przeciw wskazania do założenia wkładki hormonalnej (IUD)?

Podejrzenie ciąży, zmiany anatomiczne w macicy tj polipy jamy macicy i mięśniaki podśluzówkowe, wady wrodzone macicy, krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej etiologii, podejrzenie zmian dysplastycznych lub nowotworu narządu rodnego, hemochromatoza (nadmierne gromadzenie żelaza w organizmie).


  • Na czym polega zabieg założenia wkładki hormonalnej (IUD), czy jest bolesny?
Na czym polega zabieg założenia wkładki hormonalnej (IUD), czy jest bolesny?

Zabieg polega na umieszczeniu w jamie macicy wkładki. Rodzaj wkładki hormonalnej jest indywidualnie dobierany przez ginekologa. Dostępne wkładki hormonalne to Mirena, Kyleena, Jaydess, Levosert. Zabieg trwa parę minut. Wiąże się z krótkotrwałym dyskomfortem. Nie wymaga znieczulenia ogólnego ani miejscowego.


  • Kiedy może być zabieg przeprowadzony?
Kiedy może być zabieg przeprowadzony?

Zabieg przeprowadza się pomiędzy 1 a 6 dniem cyklu, czyli w trakcie albo zaraz po zakończeniu krwawienia. U pacjentek po porodzie wkładkę można założyć już 6 tyg. po porodzie, a u pacjentek zgłaszających się z celem wymiany systemu wewnątrzmacicznego na nowy, kolejna wkładkę można założyć zaraz po ewakuacji poprzedniego systemu.


  • Jak się będę czuła po zabiegu?
Jak się będę czuła po zabiegu?

Jedynymi dolegliwościami po zabiegu będzie dyskomfort w podbrzuszu jak podczas miesiączki oraz miernie nasilone krwawienie z pochwy. Po zabiegu nie ma żadnych ograniczeń np. w prowadzeniu samochodu.



e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny NZOZ GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © NZOZ GYN-CARE