Zabiegi diagnostyczne i lecznicze w antykoncepcji

Zabieg założenia wkładki mechanicznej

Wykonuje:
dr n. med. Anetta Karwacka
dr n. med. Katarzyna Jalinik

Antykoncepcja długoterminowa w postaci założenia mechanicznej wkładki wewnątrzmacicznej z komponentą metali szlachetnych jest stosunkowo bezpieczną i dobrze tolerowaną alternatywą dla Pań, które nie chcą lub mają przeciw wskazania do stosowania preparatów hormonalnych.

  • U kogo rekomendowane jest założenie wkładki mechanicznej?
U kogo rekomendowane jest założenie wkładki mechanicznej?

Wkładki wewnątrzmaciczne z komponentą metali szlachetnych (zwykle jony miedzi lub srebra) jest proponowana pacjentkom zainteresowanym długoterminową antykoncepcją z prawidłowymi lub skąpymi krwawieniami miesiączkowymi, pacjentkom które nie życzą sobie lub mają przeciw wskazania do stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji hormonalnej, pacjentkom powyżej 35 roku życia, które palą papierosy lub mają inne czynniki ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowo – zatorowej.


  • Jakie są przeciw wskazania do założenia wkładki mechanicznej ?
Jakie są przeciw wskazania do założenia wkładki mechanicznej ?

Podejrzenie ciąży, zmiany anatomiczne w macicy tj polipy jamy macicy i mięśniaki podśluzówkowe, wady wrodzone macicy, krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej etiologii, obfite, krwotoczne krwawienia miesiączkowe, podejrzenie zmian dysplastycznych lub nowotworu narządu rodnego, choroba Wilsona (nadmierne gromadzenie miedzi w organizmie), uczulenie na miedz lub srebro, predyspozycje do stanów zapalnych narządu rodnego.


  • Na czym polega zabieg założenia wkładki hormonalnej (IUD), czy jest bolesny?
Na czym polega zabieg założenia wkładki hormonalnej (IUD), czy jest bolesny?

Zabieg polega na umieszczeniu w jamie macicy wkładki. Rodzaj wkładki jest dobierany indywidualnie przez lekarza. Dostępne są wkładki w różnych kształtach. Najczęściej są to wkładki w kształcie litery T lub wkładka w postaci dostosowujących się do kształtu jamy macicy kulek (IUB). Zabieg trwa parę minut. Wiąże się z krótkotrwałym dyskomfortem. Nie wymaga znieczulenia ogólnego ani miejscowego.


  • Kiedy może być zabieg przeprowadzony?
Kiedy może być zabieg przeprowadzony?

Zabieg przeprowadza się pomiędzy 1 a 6 dniem cyklu, czyli w trakcie albo zaraz po zakończeniu krwawienia. U pacjentek po porodzie wkładkę można założyć już 6 tyg. po porodzie, a u pacjentek zgłaszających się z celem wymiany wkładki na nową, kolejna wkładkę można założyć najwcześniej po miesiącu przerwy po ewakuacji poprzedniej wkładki mechanicznej.


  • Jak się będę czuła po zabiegu?
Jak się będę czuła po zabiegu?

Jedynymi dolegliwościami po zabiegu będzie dyskomfort w podbrzuszu jak podczas miesiączki oraz miernie nasilone krwawienie z pochwy. Po zabiegu nie ma żadnych ograniczeń np. w prowadzeniu samochodu po zabiegu.



e – konsultacja

Koszt porady za pomocą systemów teleinformatycznych to 300 PLN, płatne przelewem na konto na dzień przed planowaną konsultacją.

Gabinet Ginekologiczny NZOZ GYN-CARE
30 1090 1056 0000 0001 4138 8451

Wszelkie prawa zastrzeżone © NZOZ GYN-CARE